Dela nyhet
Lite fotbollsinfo!
14 feb, 15:30 2 kommentarer
Hej alla fotbollstjejer!
Vi är nu igång och tränar på konstgräs inne i stan och slapp som bekant att åka ut till Fjälkinge.
På tränarsidan så har Niclas för tillfället valt att ta ett steg tillbaka. Istället så kommer Peter Anderson (Violas pappa) att kliva in och hjälpa till istället.
Den gångna säsongen blev ju lite märklig och det har heller inte funnits några roliga turneringar att se fram emot nu under vintern. Peter och jag har istället lagt upp planerna för vår "försäsong" och försöker planera framåt. För tillfället har vi anmält två lag till seriespel.
Ett lag i flickor födda 2009, 7 mot 7.
Ett lag i pojkar födda 2009, lägsta nivån, 7 mot 7.
Tanken med detta är att vi ska kunna utmana gruppen med eventuellt svårare motstånd och på så sätt få två olika nivåer på matchsituationerna. Något vi tror kommer vara starkt utvecklande för laget, dock är det högst frivilligt ifall en vill spela mot pojkar.
Beslutet är taget på basis som det såg ut i slutet av förra säsongen och de tjejerna som tränade då.
Vi vet att det är en del som tar det lite lugnt med träningen under vintern. Normalt beroende på att man vill ta uppehåll eller andra idrotter, vilket är helt ok! I år har det dessutom varit extra krångligt med tanke på pandemin.
Därför ser vi gärna att ni hör av er om hur just ni tänker kring framtiden så att vi har en så bra bild som möjligt av hur det kan tänkas se ut när vi flyttar ut till Vilan igen.
Vi vill även passa på att ställa frågan kring ytterligare lagfunktioner. Förhoppningsvis kommer 2021 på sikt att normaliseras och med det även delen att tjejerna byter om tillsammans inför match. Detta är något som vi uppmuntrar då det är en viktig del av sammanhållningen för ett lag. Tjejerna blir äldre och vi vill att åtminstone en kvinnlig förebild deltar i omklädningsrummet vid matcher, vid de stunder vi inte kan närvara.
Till sist hoppas vi att så småningom att kunna blicka fram mot en mer normal fotbollssäsong, med en massa roliga träningar, matcher, cuper och andra lagaktiviteter (kanske något träningsläger?)
Ha det bra och ta hand om er så ses på planen!
Kommentarer
Christine Karström 15 feb, 10:43
Savannah och Sienna tar en paus från fotbollen och tackar sina lagkompisar och tränare för denna tiden. De fortsätter med handboll och friidrott. Hoppas vi ses! Allt gott! Christine
Rickard Svenesson 15 feb, 10:54
Tack själva det har varit roligt att få lära känna dem och följa deras utveckling! De är alltid välkomna tillbaka. Ha det bra!