Dela nyhet
Säsongens sista match
13 nov 2020 1 kommentar

På söndag kl 15.00 är det avspark i säsongens sista seriematch när vi möter Linköpings FC på Kristianstads Fotbollsarena. En match som för några omgångar sedan såg ut att bli avgörande för vilket lag som skulle spela hem den åtråvärda tredjeplatsen och möjligheten till Europaspel 2021. Som bekant har vi presterat på hög nivå sedan slutet av september (plumpen i Växjö 26/9) vilket gjort att matchen inte är av samma dignitet längre för Linköping (slutar på 4e plats) men ändå viktig för KDFF. Vid vinst och samtidig förlust för FC Rosengård (som möter Växjö hemma) går vi nämligen upp på andra plats. Om inte detta är morot nog kan vi kämpa för att avsluta årets säsong med sex raka vinster - en bedrift vi inte lyckats med någon gång tidigare.
Årets tidigare möte lagen emellan slutade med en imponerande vinst 3-0 till KDFF efter en gedigen insats av spelarna och en taktisk triumf från ledarstaben. Att segern bärgades med en till 2/3 nykomponerad försvarslinje gör ju inte saken sämre. Detta ger viss tröst till oss och Mia Carlsson som ju hade oturen att dra på sig ett benbrott under matchen. Även om Linköping inte har mer än äran att spela för kan vi mao förvänta oss att de vill ta revansch på oss efter mötet i augusti och på sig själva efter förra helgens förlust mot Göteborg.
För KDFFs del hoppas vi naturligtvis att vi kan upprepa den taktiska disciplinen från matchen i augusti och kombinera med det fina anfallsspel som vi presterat de senaste matcherna. Det vore väl ett bra sätt att sätta punkt för en märklig säsong som i slutändan ändå blir den bästa någonsin rent sportsligt?
Åskådarplatserna är bokade av årskortsinnehavare men du kan i vanlig ordning följa matchen via Kristianstadsbladets Liverapportering eller se den direkt via Sportbladet Play.
Kristianstads DFF vill slutligen tacka samarbetspartners, supportrar och våra funktionärer/volontärer som alla på olika sätt bidragit till att vi kunnat slutföra detta annorlunda år med stor framgång. Ni är alla guld värda och en viktig del i vår silvermedalj!
Highlights från matchen i augusti ser du HÄR
Kom igen KDFF - nu håller vi ut ända in i kaklet!
Kommentarer
Kent Angergård 13 nov 2020
Instämmer med Håkan, ett fantastiskt år på plan som inte varit möjligt utan allt stöd vi haft från våra trogna samarbetspartner och volontärer. Tråkigt förstås att Covid-19 ”sätter käppar i hjulet” för att fullt ut fira KDFF’s bästa prestation någonsin.🥉
🧡⚽️⚽️⚽️🙏🏼